تبلیغات

پیچک

به سوی حقیقت... - حدیث غدیر (4)
 
   
حدیث غدیر (4)

ادامه از پست قبلی...

اکنون به داورى بنشینید

با این قرائن روشن، اگر کسى در مقصود پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) که همان خلافت و زعامت مسلمین است شک کند شگفت آور نیست؟ آنها که تردید مى کنند چگونه وجدان خود را قانع مى سازند، و پاسخ پروردگار را روز رستاخیز چه خواهند داد؟

به یقین هرگاه همه مسلمانان فارغ از تعصّب ها و پیش داورى ها بررسى تازه اى را روى حدیث غدیر آغاز کنند، به نتایج مطلوبى خواهند رسید و سبب اتّحاد هرچه بیشتر صفوف مسلمین خواهد شد، و جامعه اسلامى چهره نوینى به خود خواهد گرفت.

* * *

سؤال:

این نکته نیز حائز اهمیت است که بعضى مى گویند رئیس جمهور محترم، واژه «مولا» را در یکى از سخنرانى هاى انتخاباتى خود، به معنى «دوستى» تفسیر کرده، با این که خود از روحانیّون شیعه است.

پاسخ:

چنین نیست. زیرا ایشان با فاصله کمى براى رفع هرگونه ابهام و سوءِتفاهم، در توضیحى که روز 23 خردادماه 1380 در بسیارى از جرائد انتشار یافت چنین تصریح نمود:

.....

«خالى از لطف نیست تا نکته اى را که در یکى از سخنرانى هاى اخیر در باب داستان غدیر گفته ام تکرار کنم که محبت و مهر در دین خدا و به خصوص در عرصه حیات اجتماعى جامعه اسلامى نقش ممتاز دارد، با آنکه مقصود حضرت ختمى مرتبت از واژه مولى در جمله معروف «من کنت مولاه فهذا على مولاه» با توجه به خصوصیات زمان و مکان و بیعتى که همان روز با امام على بن ابیطالب واقع شد قطعاً سرپرستى و ولایت امر جامعه اسلامى است و همان گونه که ما شیعیان معتقدیم و طبق نقل هاى معتبر تاریخى پس از رحلت پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) این معنى مورد قبول و تصدیق صحابه بزرگ پیامبر(صلى الله علیه وآله) بوده است، در عین حال انتخاب واژه «مولى» پیام ویژه اى دارد و آگاهانه انتخاب شده است، قطعاً پیامبر اکرم مى توانست از عناوین دیگرى چون امیر، قائد و سلطان استفاده کند. ولى در کلمه مولى علاوه بر سرپرستى، دوستى و محبّت هم که از پایه هاى حکومت مطلوب اسلامى است اشراب شده است و امروز ملّت ما مى خواهد برخوردار از جامعه اى آزاد و آباد و رشد توام با معنویّت و اخلاق و محبت باشد».

سه حدیث پرمعنى!

در پایان این مقال به سه حدیث پرمعنى زیر توجه فرمائید:

1- حق با کیست؟

ام سلمه و عایشه همسران پیامبر(صلى الله علیه وآله) مى گویند: از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) شنیدیم که مى فرمود: «على مع الحق و الحق مع على لن یفترقا حتى یردا علىّ الحوض; على با حق است و حق با على، هرگز از یکدیگر جدا نمى شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند».

این حدیث در بسیارى از منابع معروف اهل سنّت آمده است، علاّمه امینى این منابع را به طور دقیق در جلد سوم الغدیر آورده است.(27)

مفسّر معروف اهل سنت فخر رازى در تفسیر کبیرش در ذیل سوره حمد مى گوید: امّا على بن ابى طالب(علیه السلام) بسم اللّه را بلند مى گفت و این مطلب به تواتر ثابت شده و هر کس در دینش به على اقتدا کند هدایت یافته و دلیل آن گفتار پیامبر است که فرمود: «اللّهم ادر الحق مع على حیث دار»؛ (خداوندا! حق را بر محور وجود على بگردان هرگونه که او گردش کند!).(28)

دقت کنید این حدیث مى گوید: «حق» بر محور وجود او دور مى زند!

2- پیمان برادرى

گروهى از صحابه معروف پیامبر(صلى الله علیه وآله) این حدیث را از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) نقل کرده اند:

«آخى رسول اللّه(صلى الله علیه وآله) بین اصحابه فاخى بین ابى بکر و عمر، و فلان و فلان، فجاء على (رضى اللّه عنه) فقال آخیتَ بین اصحابک و لم تواخ بینى و بین احد؟! فقال رسول اللّه(صلى الله علیه وآله)انت اخى فى الدّنیا و الآخرة»؛ (پیامبر(صلى الله علیه وآله) میان اصحابش پیمان اخوت برقرار ساخت از جمله میان ابوبکر و عمر و فلان فرد و فلان فرد (هر کس را با هر کسى متناسب بود) در این حال، على(علیه السلام) خدمت حضرت آمد و عرض کرد میان همه پیمان برادرى بستى ولى میان من و احدى پیمان برقرار ننمودى!

رسول خدا(صلى الله علیه وآله) فرمود تو در دنیا و آخرت برادر منى)

همین مضمون با تعبیرات مشابه در 49 مورد دیگر آمده است. احادیثى که عموماً در منابع اهل سنّت است!(29)

آیا پیمان برادرى على با پیامبر(صلى الله علیه وآله) دلیل بر افضلیت و برترى او بر همه امّت نیست؟ و آیا با وجود فرد برتر مى توان به سراغ غیر برتر رفت؟

3- تنها راه نجات

ابوذر در حالى که درِ خانه کعبه را گرفته بود صدا زد:« من عرفنى (فقد عرفنى) و من لم یعرفنى فانا ابوذر، سمعت النّبى(صلى الله علیه وآله)یقول: مثل اهل بیتى فیکم مثل سفینة نوح، من رکبها نجى و من تخلف عنها غرق»؛ (هر کس مرا مى شناسد که مى شناسد، و هر کس نمى شناسد، من ابوذرم! از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله)شنیدم که مى فرمود: مَثَل اهل بیت من مَثَل کشتى نوح است، هر کس وارد آن شود، نجات مى یابد و هر کس جدا شود غرق خواهد شد).

منابع این حدیث بسیار فراوان است که در پاورقى ها اشاره خواهد شد.(30)

آن روز که طوفان نوح صفحه زمین را فراگرفت هیچ وسیله نجاتى جز کشتى نوح نبود، حتّى کوههاى بلند نتوانستند فرزند نوح را که با بدان نشسته بود، رهائى بخشند.

آیا طبق فرموده پیامبر(صلى الله علیه وآله)، براى نجات امت بعد از او، راهى جز چنگ زدن به دامان اهل بیت(علیهم السلام) وجود دارد؟

اخیراً با فضاى باز سیاسى که در کشور پیدا شده، جمعى از مولوى هاى اهل سنّت جنوب کشور، بر خلاف تعهّدى که در مسأله وحدت داشته و دارند، تهاجم خود را به عقائد شیعه (مذهب رسمى کشور) آغاز کرده اند که یک نمونه از آن، مقاله «افسانه شهادت حضرت زهرا(علیها السلام)» بود که در مجلّه «نداى اسلام» که به اجازه وزارت ارشاد منتشر مى شود، چاپ شده بود و جواب آن را قاطعانه دادیم.

اخیراً با فضاى باز سیاسى که در کشور پیدا شده، جمعى از مولوى هاى اهل سنّت جنوب کشور، بر خلاف تعهّدى که در مسأله وحدت داشته و دارند، تهاجم خود را به عقائد شیعه (مذهب رسمى کشور) آغاز کرده اند که یک نمونه از آن، مقاله «افسانه شهادت حضرت زهرا(علیها السلام)» بود که در مجلّه «نداى اسلام» که به اجازه وزارت ارشاد منتشر مى شود، چاپ شده بود و جواب آن را قاطعانه دادیم.


(27). این حدیث را محمّد بن ابى بکر و ابوذر و ابوسعید خدرى و گروهى دیگر نیز از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل کرده اند. (به جلد سوم الغدیر مراجعه شود.)

(28). تفسیر کبیر، ج 1، ص 205.

(29). علاّمه امینى تمام این پنجاه حدیث و مدارک و منابع آن را به طور دقیق در جلد سوّم الغدیر آورده است.

(30).مستدرک حاکم،جلد2 ص150(طبع حیدر آباد)و حداقل 30 کتاب دیگر از منابع اهلسنت آن را نقل کرده اند.[ ]
[ مرتبط با ] : امیرالمومنین علی علیه السلام مسائل سؤال برانگیز در تاریخ اسلام
ن : امیرعباس کریمی
ت : پنجشنبه 7 خرداد 1394
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
buy viagra china یکشنبه 19 خرداد 1398 04:27 ب.ظ

Greetings! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
How do you prevent Achilles tendonitis? دوشنبه 27 شهریور 1396 06:27 ق.ظ
magnificent post, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector
do not realize this. You must proceed your writing.
I'm confident, you have a huge readers' base already!
Foot Complaints سه شنبه 17 مرداد 1396 09:26 ق.ظ
Hi there! This article couldn't be written any better! Looking through this article reminds me of
my previous roommate! He constantly kept talking about this.
I'll forward this article to him. Fairly certain he will have a great read.
Many thanks for sharing!
How much can you grow from stretching? دوشنبه 16 مرداد 1396 08:13 ق.ظ
hello!,I love your writing very so much! proportion we communicate extra about your
post on AOL? I require an expert on this area to unravel my
problem. Maybe that's you! Having a look forward
to see you.
BHW چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 04:43 ب.ظ
Good post. I am facing some of these issues as well..
BHW جمعه 1 اردیبهشت 1396 08:42 ب.ظ
Excellent post. I used to be checking constantly this blog
and I am inspired! Extremely useful info specially the remaining section :
) I take care of such info a lot. I was looking for this certain information for a very long time.

Thank you and good luck.
manicure جمعه 1 اردیبهشت 1396 05:24 ب.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.

I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
BHW سه شنبه 22 فروردین 1396 09:37 ق.ظ
I think the admin of this web site is genuinely working hard for his web site, because here every information is quality based data.
BHW یکشنبه 20 فروردین 1396 10:24 ب.ظ
I have learn a few excellent stuff here. Certainly value bookmarking
for revisiting. I surprise how so much attempt you put to create this sort of wonderful informative site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر